Zdravá ložnice
Zdravá ložnice

Zdravá ložnice pro zdravý spánek

Zdravá ložnice. Napadlo by vás to? V civilizovaném světě si asi 40% populace stěžuje, že se nemůže dobře vyspat. Dalších 40% uvádí, že dokonce trpí výraznou poruchou spánku. Tyto hodnoty jsou otřesné, když vezmete v úvahu, jak důležitý je kvalitní spánek pro naše zdraví. Projděte si naše tipy a zjistěte, jak můžete v lépe a kvalitněji spát.

Prostředí a umístění ložnice jsou nezbytné pro zdravý spánek

Důvodů špatného spánku může být mnoho, jisté však je, že prostředí a samotný prostor ložnice jsou jeho nedílnou součástí. Protože zhruba třetinu svého života trávíme spánkem, měli bychom položit základy zdravého spánku správným prostředím, ale třeba i výběrem lůžkovin.

Témata, jimiž se v tomto bodě zabýváme, se týkají i možností zařízení ložnice nebo například spánkovými systémy, výběrem správných materiálů na polštáře nebo postele a také zaměřením na matrace a rošty.

Některé příklady: Pokud se každé ráno probouzíte s bolestmi krku, může to být kvůli příliš vysokému nebo příliš nízkému polštáři. Pokud se během spánku hodně potíte, přehodnoťte svůj výběr lůžkovin. Příliš tvrdé nebo příliš měkké matrace se často projeví bolestí zad.

K našemu spánku však významně přispívá nejen samotné umístění ložnice, ale i prostředí, které by mělo být dokonale koordinované. Kromě klimatu v místnosti a kvalitního vzduchu to zahrnuje také výběr správných barev a použitého nábytku i technického vybavení. Budete ohromeni jednoduchými prostředky, které vedou ke zlepšení spánku v krátké době. Faktory ovlivňující zdravý spánek

Zdravý spánek ovlivňuje mnoho faktorů. Velmi důležité je samozřejmě vnitřní klima. Zejména pokud je ložnice v podkroví nebo pod střechou, je nutná vhodná izolace – například konopnými, celulózovými nebo dřevovláknitými deskami. K zotavení však přispívá i odpočinek, vhodný systém spánku a zdravý nábytek. Na stránkách Institutu zdravého bydlení najdete vše, co potřebujete vědět o zdravém a klidném spánku.

Plánujeme zdravou ložnici

Ložnice je místo v domě, kde hledáme odpočinek a relaxaci. Při plánování optimální ložnice je třeba vzít v úvahu několik věcí, důležitou roli hraje například umístění nebo klima v místnosti. Podle toho volíme například osvětlení. Barva stěn zajišťuje relaxaci, protože může být stimulující nebo uklidňující. Samozřejmě byste se měli vyvarovat znečištění a nepořádku, abyste mohli dobře spát.

Dozvíte se od nás, na co si dávat pozor v ložnici, abyste si zajistili zdravý spánek, a jak by měla být vaše ložnice nastavena. Užitečné jsou tipy a triky pro klidný spánek a dobrý začátek dne, stejně jako informace o výběru nejlepšího barevného schématu. S ohledem na zdravé vnitřní klima také vysvětlíme, proč je plíseň v ložnici obzvláště nebezpečná a co s tím můžete dělat.