F – Škodliviny

Formaldehyd (CH₂O): Charakteristika, zdroje a vliv na zdraví

Stručná charakteristika

Formaldehyd (methanal, CH₂O) je přirozeně se vyskytující organická látka, která se průmyslově využívá jako základní surovina pro výrobu řady chemických látek (barviva, laky, lepidla, mořidla, pesticidy aj.). Do prostředí se dostává při výrobě, manipulaci a likvidaci. Důležitým zdrojem je spalování organického materiálu, problematické je odpařování ze stavebního materiálu, dřevotřískového nábytku, koberců a hraček, kde je použit jako lepidlo. Formaldehyd je vysoce toxický pro všechny živočichy. Jedná se o mutagenní a karcinogenní látku (1. kategorie IARC). Člověk může být formaldehydu vystaven vdechnutím, pozřením a kožním kontaktem. Při nízkých koncentracích dochází k podráždění sliznic horních cest dýchacích, při vyšších koncentracích se pak dostavují silné otoky, záněty plic, popřípadě smrt. Je možnou příčinou atopických ekzémů a různých alergických stavů.

Podrobná charakteristika

Formaldehyd (methanal, CH₂O) je aldehyd kyseliny mravenčí, který je nejhojnější karbonylovou sloučeninou v zemské atmosféře. Za normálních podmínek jde o bezbarvý plyn s charakteristickým, velmi nepříjemným zápachem. Může vznikat přirozenými procesy, jako je oxidace uhlovodíků (i hoření), ale značná část je do prostředí uvolňována díky lidské činnosti. Průmyslově je vyráběn katalytickou oxidací methanolu. V organické chemii je prekurzorem nepřeberného množství látek. Přibližně čtvrtina světové produkce jde na výrobu močovinovo-formaldehydových pryskyřic, z kterých se vyrábějí lepidla na dřevotřísku a koberce. Uplatnění nalézá v textilním a fotografickém průmyslu, používá se k výrobě čisticích prostředků, k ochraně dřeva, elektro-pokovování. Jako 40% vodný roztok, formalín, slouží k fixaci organického materiálu i balzamování lidských ostatků. Slouží jako dezinfekční činidlo a v některých zemích je používán dokonce jako konzervační látka v potravinách pod označením E240 (v ČR je zakázán).

V ČR byl formaldehyd za rok 2013 ohlášen pouze v únicích do ovzduší 24 provozovnami v nadlimitním množství 37 826 kg. Jedna provozovna ohlásila podlimitní množství této látky. Formaldehyd byl ohlášen v jedenácti krajích. Nejvíc provozoven (5) jej ohlásilo v Ústeckém kraji. V porovnání s předchozím rokem bylo ohlášeno o téměř 23 tun této látky více. Mezi deset největších znečišťovatelů patřily provozovny zabývající se zpracováním dřeva, ale i zpracováním minerálních výrobků.

Účinky na zdraví lidí a zvířat

Prvními příznaky zvýšené koncentrace formaldehydu je podráždění sliznic horních cest dýchacích a spojivek, pociťované subjektivně jako suchost, dráždění ke kašli, pálení očí a slzení. Podráždění očí a horních cest dýchacích může způsobit v koncentracích 0,1−1 mg/m3 (Motyka, K., Mikula, P. 2005).

O formaldehydu se v odborných kruzích mluví jako o jedné z definovaných možných příčin atopického ekzému, chronických zánětů středního ucha a nastartování různých alergických stavů jako takových. Při vyšších koncentracích se pak dostavuje silné slzení, otoky, zánět plic. Koncentrace 60 – 125 mg/m3 (tj. 60.000 – 125.000 µg/m3) může způsobit smrt. Měřitelná koncentrace formaldehydu se nachází především v krvi kuřáků, jimž negativně ovlivňuje především paměť. Experimentální studie prokázaly, že způsobuje rakovinu nasální sliznice u krys. V roce 2004 přeřadila IARC (Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny) formaldehyd do skupiny 1 – látek karcinogenních pro lidi. Není karcinogenní při požití, ale jeho inhalace způsobuje rakovinu.

Má karcinogenní a mutagenní účinky. Karcinogenita formaldehydu na zvířatech byla prokázána.

Hlavní cestou jeho vstupu do organismu je inhalace, ingesce nebo dermální cesta. Protože je vysoce rozpustný ve vodě, více než 90 % je zachycováno v horních cestách dýchacích při inhalaci, jen 6 – 10% se do organismu dostává kůží.

Dříve se formaldehyd používal také do zubních plomb.

Hodnocení karcinogenity podle IARC

1 – karcinogenní pro lidi

Výskyt v životním prostředí

Vyskytuje se v nezanedbatelných koncentracích jak v interiéru, tak i ve venkovním ovzduší.

Ve venkovním prostředí se formaldehyd vyskytuje v koncentracích v rozmezí 10 – 100 µg/m3 (znečištěný městský vzduch). Ve vnitřním prostředí bývají koncentrace zpravidla vyšší a mohou přesáhnout hodnoty až 370 µg/m3, například v domech s novým nábytkem (Motyka, K., Mikula, P. 2005).

Může se uvolňovat z nábytku v bytech (viz níže). Vzniká také při nedokonalém spalování fosilních paliv či odpadů a je obsažen v cigaretovém kouři. Vykouření šesti cigaret v nevětraném prostoru ne větším než 50 metrů krychlových již vede k měřitelným hladinám ve vzduchu. Doporučení Světové zdravotnická organizace je, že by dlouhodobé koncentrace formaldehydu neměla dlouhodobě překračovat 60 µg/m3.

Formaldehyd je typický zástupce tzv. problematiky uzavřených prostor. Hlavním zdrojem formaldehydu v bytech bývá jeho vybavení – nábytek z dřevotřísky, podlahoviny, koberce či tapety. Je obsažen v syntetických pryskyřicích, lepidlech a v některých mořidlech na dřevo, ale i v oblečení, čisticích prostředcích, kosmetice, dokonce i v některých nekvalitních plyšových hračkách. Dezinfekční prostředek – formalín je 40% roztok formaldehydu.

Největší nebezpečí představuje vybavení dětských pokojů těmito předměty, kde může formaldehyd dosáhnout i efektivní koncentrace způsobující poruchy zdraví. Pak se rodiče a učitelé diví, jak že tak malé dítě trpí bolestmi hlavy, stále pospává a nesoustředí se. Průkazem je jeho vysoká hladina v ranní moči dítěte.

V domech, kde bylo použito ke konstrukci dřevotřískových desek nebo močovinoformaldehydové izolace se mohou i po 20 letech pohybovat koncentrace v rozmezí 300 µg/m3. Nezdravé domy lze dle nálezu ústavního soudu reklamovat. V současnosti vyráběné dřevotřísky vyráběné v této době obsahují již mnohem méně formaldehydu, limit je 8 mg formaldehydu na 100 g absolutně suché hmoty.

Synonyma

Aldehyd mravenčí, formalín, formol, ivalon, karsan, lysoform, methanal, morbicid, NCI-C02799, paraform, superlysoform.

Limity pro ovzduší

Pro formaldehyd spolu s dalšími látkami dle Přílohy č.1 k vyhlášce č. 356/2002 Sb. (1,2-dichlorethylen, acetaldehyd (ethanal), akrylová (propenová) kyselina, diethylamin, dimethylamin, ethylakrylát (akrylan ethylnatý), estery kyseliny akrylové jmenovitě neuvedené pod bodem 6. této přílohy, methylakrylát, methylamin, kyselina mravenčí, nitrotolueny, pyridin a sirouhlík) Vyjádřené jako celkový organický uhlík platí: Při hmotnostním toku emisí všech těchto znečišťujících látek vyšším než 0,1 kg/h nesmí být překročena úhrnná hmotnostní koncentrace 20 mg/m3 těchto znečišťujících látek v odpadním plynu.

Ostatní limity

Vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 6/2003 Sb. stanovuje hygienický limit pro vnitřní prostředí pobytových místností pro formaldehyd na 60 µg/m3, nejvyšší přípustná koncentrace formaldehydu pro pracovní prostředí je 1 mg/m3 (nařízení vlády č. 178/2001 Sb.).