Český rozhlas

Slyšeli jste nás v Českém rozhlasu

Pořiďte si programovatelné zástrčky, zlepšíte si spánek a ušetříte, radí odborník

Elektrosmog nevidíme, a přitom je všude kolem nás. Doma na nás červeným okem v pohotovostním režimu svítí televize, satelitní přijímače, wifi a další domácí spotřebiče.

Levná plastová okna se nevyplatí a zloději je ani nemusejí rozbít, aby se dostali dovnitř

Na zcela unikátní test plastových oken, který v Evropě nemá obdobu, se zaměřil Institut zdravého bydlení. Rozhodl se otestovat nejlevnější okna na trhu a také přístup firem k zákazníkovi a správné montáži.

Jak udělat dřevěnou podlahu se zabudovaným topením a vyplatí se vybírat v hobby marketech?

Mezi oblíbené podslahové krytiny patří bezesporu dřevo. A každá dřevěná podlaha je jiná. Poradíme také, jak ji ošetřit. 

Pokud máte kletovanou betonovou podlahu se zabudovaným podlahovým teplovodním vytápěním a na položení podlahy max. 30 mm vzduchový prostor, jak na tento základ položit dřevěnou palubkovou podlahu?

Rosení oken není vždy špatné znamení. Víte, kdy byste měli problém začít řešit?

Rosení oken nemusí vždy znamenat problém. Pokud k němu dochází vně oken, je to dokonce správně. „Okna zamezují prostupu tepla mimo budovu, a proto se vně rosí. U dobře zabudovaných kvalitních oken je to jev velice častý. Vnější část okna chladne a sráží se na ní vnější vlhkost,“ říká Tomáš Sysel z Institutu zdravého bydlení.

Plísní se zbavíte pouze tehdy, pokud odhalíte příčinu jejich vzniku

Během zimy se jak ve starých, tak nových bytech a domech mohou vyskytnout plísně. Ty můžeme podle zbarvení rozdělit na zelené, červené, žluté a černé. K nejrozšířenějšímu druhu, se kterým se můžeme doma setkat, patří plíseň černá. Může způsobit mimo jiné alergie, poruchy dýchání, astma a je prokázán i její karcinogenní účinek. Jak se této plísně zbavit poradil Jiřímu Šobrovi Tomáš Sysel z Institutu zdravého bydlení.

Termovize odhalí příčiny úniku tepla. Ale nebojte se větrat, jinak umřete v plísních, varuje odborník

Ani kvalitní systém topení s úspornými spotřebiči nemůže zajistit u starších domů a bytů úspory, když z nich teplo uniká. Jak ušetřit teplo umožňuje tzv. termovize. Na trhu je hodně firem, které by měly umět pomocí termokamery najít slabá místa domu, bytu a odhalit příčinu úniku tepla.

Snižte si tepelné ztráty. Jak funguje dotační program Nová zelená úsporám light?

Pomoci by měl částkou 150 000 Kč státní dotační program Nová zelená úsporám light. Jak bude fungovat? „Nová Zelená úsporám light je dotace, kterou mohou dostat ti nezranitelnější z nás – tedy sociálně slabší občané a důchodci. A to na prvotní snížení energetické náročnosti v objektech, ve kterých bydlí,“ říká Tomáš Sysel z Institutu zdravého bydlení.

Program Nová zelená úsporám light by měl pomoci s úsporou tepla seniorům i sociálně slabým

Z programu lze čerpat částku do 150 000 Kč na zateplení střech, stropů, podlah, na nová okna a vchodové dveře.

Jak program Nová zelená úsporám light funguje v praxi vysvětlí Tomáš Sysel z Institutu zdravého bydlení.

Škodliviny najdeme i v domácnostech. Se zdravým bydlením poradí nový institut

Nápad na založení Institutu zdravého bydlení vznikl před 19 lety. Nyní institut, který se ptá, zda doma žijeme zdravě a zda tam budou zdravě žít třeba i naše děti, už rok funguje. Více ho redaktorovi Jiřímu Šobrovi přiblížil jeho zakladatel Tomáš Sysel.

Nábytku z masivu si važte. Odstranit starý nátěr je však sisyfovský problém, říká odborník

Máte na chalupě starý nábytek z klasického bytelného masivu? Noční stolky, stůl, židle, skříně, kredenc a další? Važte si ho. Vydržel desetiletí, možná i sto let, na rozdíl od dnešního nábytku z odýhovaných dřevotřísek, které se za pár let ve vlhkosti chalupy rozpadnou.

Test interiérových dveří: Rozdíl v ceně je tisícikoruna, rozdíl v kvalitě propastný, říká odborník

Při rekonstrukcích nebo i v budovaných novostavbách hrají svou roli interiérové dveře. Nejenom aby do interiéru domu nebo bytu správně zapadly, ale aby také plnily svou funkci. Zvukotěsnost, odolnost proti vlhkosti, pevnost a možnost tychlé údržby.

Test zvukotěsnosti interiérových dveří: Jsou lepší voštinové, nebo z dřevotřísky? Alfou i omegou je odborná montáž

Interiérové dveře uvnitř domů a bytů oddělují prostory, některé mohou být i zajímavým interiérovým prvkem a hlavně by měly tlumit hluk z okolních místností a poskytnout nám v místnosti soukromí. Na učení, práci, třeba i vaření nebo sledování televize, poslech rádia a hudby.

Dřevomorka domácí je postrachem všech majitelů nemovitostí. Napadá dřevěné konstrukce a způsobuje hnilobu

Zazimovali jste svou chatu nebo chalupu, podlahy pečlivě umyli, vše zavřeli a teď čekáte na jaro, až tam začnete pravidelně jezdit na víkendy? Pokud ano, udělali jste to nejlepší pro růst houby dřevomorky, která je postrachem všech majitelů nemovitostí.

Jak správně vybrat kvalitní plastová okna?

Otestovat plastová okna se rozhodl Institut zdravého bydlení. Přes internet proto koupili osm oken o rozměrech 120 x 140 centimetrů od různých výrobců s dvojskly. V cenové relaci od 3600 do 8000 Kč. Okna byla testována v Technickém zkušebním ústavu v Praze, na Vysoké škole chemické a technologické a skla v certifikovaném ústavu Ikatest v Teplicích.