Rezidenční ochrana
Dům a stavba

Rezidenční psychologie: domov a osobnost

Jako pionýři Vám exklusivně, ve spolupráci s předními univerzitami, přinášíme nejnovější poznatky mladého vědeckého směru „rezidenční psychologie“ populárního především v západní Evropě.

Rezidenční psychologie je považována za relativně mladou vědu, jejíž kořeny leží v různých podoblastech psychologie. Jako je environmentální, vývojová, sociální, psychologie vnímání, fyziologie a neurověda (výzkum mozku). Také přemosťuje specializované oblasti, které se jich týkají Plánování, stavba a projektování souvisí s architekturou, designem interiéru, urbanistickým plánováním a sídlištěm.

Otázky

Díky těmto silným interdisciplinárním sítím je oblast extrémně složitá, ale právě tato složitost je nezbytná, aby bylo možné odpovědět na ústřední, velmi realistické otázky:

  1. Co je to humánní životní prostor? Jaká kritéria musí splňovat?
  2. Jak ovlivňují místnosti, budovy a okolí lidi samotné – jaký vliv mají na jejich zkušenosti, chování a vývoj, jakož i na mezilidské vztahy?

Prakticky jsou ve středu dvě další otázky

Jak lze rozpoznat lidskou kvalitu obytných objektů? Na rozdíl od nějakého konvenčního názoru je nyní docela možné analyzovat potenciál a nedostatky objektu podrobně na vědeckém základě – dokonce i během plánování.

A konečně hlavní otázka v praxi: Jak lze zvýšit kvalitu života? Jde o definování konkrétních a účinných opatření.

Rezidenční psychologie není jen o několika otázkách pohody, ale o lidské existenci jako celku.

Jedná se o kognitivní, emoční a sociální vývoj jednotlivce. Náš bezprostřední životní prostor, náš byt a naše životní prostředí ovlivňují možnosti osobního rozvoje a procesy zrání.To ovlivňuje vývoj dětí, ale také životní spokojenost dospělých napříč věkovými skupinami.

Jde o účinek množství podnětů (smyslových podnětů) z prostředí obydlí, které nás trvale ovlivňují prostřednictvím našich smyslů. Ovlivňují nejen náš současný stav mysli, ale také celý náš nervový a kognitivní systém (nervový systém a mozek), a tedy naše pocity, myšlenky a postoje, naše činy a naše chování jako celek.

Jde o mezilidské soužití – mezi sebou, proti sobě nebo vedle sebe. Strukturální prostorové podmínky mohou významně přispět k selhání nebo úspěchu vztahů. Konflikty můžete zneškodnit nebo je dokonce naprogramovat. Můžete podporovat nebo zabránit kontaktům, negativně nebo pozitivně je ovlivnit případ od případu.

Jde o terapeutickou a regenerační úroveň. Životní prostředí může mít relaxační účinek nebo vyvolat stres. Stanoviště mohou podporovat léčebné procesy nebo psychosomaticky ovlivňovat obyvatele, v extrémních případech dokonce vyvolat nemoc.

Co není rezidenční psychologie?

Rezidenční psychologie není stejná jako Feng Shui.

Při bližším zkoumání se původní Feng Shui ze starověké Číny neukázal jako monolitický blok základních zákonů a návrhových pravidel, ale spíše extrémně heterogenní: Existují různé školy a exponenty Feng Shui s odlišnými a někdy dokonce protichůdnými názory.

Feng Shui by měl proto být vykládán z příslušného sociokulturního kontextu. Možná univerzální platnost (přenositelnost na všechny lidi na celém světě) jedné nebo druhé doktríny by musela být zkonfrontována jako první.

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, moderní feng shui (nebo neo-feng shui) jen sporadicky nebo docela nejasně odkazuje na staré zdroje. Většinou se projevuje ve formě souboru konceptů a rad, jejichž původ často není uveden konkrétně, a proto se někdy jeví sporný.

Především Neo-Feng-Shui postrádá rozsáhlé objektivní studie, které by podpořily účinnost poskytovaného poradenství nebo by potvrdily platnost konceptů. Většinou se jedná pouze o subjektivně vybrané jednotlivé případy, jejichž důkazní hodnota se často jeví jako sporná z důvodu nedostatečné sledovatelnosti.

To však neznamená, že vše publikované v rámci Feng-Shui je nesprávné nebo neplatné, ale jednotlivá prohlášení musí být nejprve podrobena kritickému přezkumu, aby je bylo možné doporučit s čistým svědomím. Bohužel zatím chybí rozsáhlé recenze.

V rezidenční psychologii však takové studie a výsledky výzkumu tvoří základ pro příslušný postup.

Rezidenční psychologie není analýza osobnosti …

… například podle zásady „Ukažte mi, jak žijete, a řeknu vám, kdo jste“. Studie na jedné straně někdy potvrzují částečnou shodu se subjektivním hodnocením, ale na druhé straně také značnou pravděpodobnost chyby. Lze tedy spíše popsat jako riskantní chtít vyvodit hluboké závěry o příslušné struktuře osobnosti na základě několika konstrukčních prvků nebo prostorových aspektů.

Živé styly obvykle odrážejí pouze neúplné dílčí aspekty člověka (nebo jeho záměry). V zásadě existuje mnoho důvodů, proč byt vypadá tak, jak vypadá a proč někdo žije tam, kde žije.

Rezidenční psychologie netvoří pseudovědecké koncepty a nevytváří metafyzický „hokus-pokus“.

Koncepce a doporučení rezidenční psychologie vycházejí z výsledků vědeckého výzkumu z mnoha různých oborů. Spekulativní hypotézy se neberou v úvahu, pokud není možné potvrdit jejich platnost (teoreticky a / nebo empiricky).

Z praktického hlediska rezidenční psychologie v zásadě slouží ke zlepšení kvality života lidí ve zastavěném prostředí. Institut Zdravého Bydlení se tématu věnuje ve spolupráci s předními odborníky.