Vlhkost, neviditelný faktor
V žádné jiné místnosti netrávíme tolik času jako v ložnici – každou noc. Je proto o to důležitější, aby zde byly splněny všechny podmínky pro správnou atmosféru. To neznamená však pouze interiér, který odpovídá individuálnímu vkusu a zve vás k odpočinku. Kromě viditelných faktorů, jako je výběr barvy, pohodlných materiálů a dekorativních předmětů, je rozhodující něco, co našemu zraku uniká: vlhkost. I když se oddáme světu snů – spánek je nejkvalitnější tehdy, když tělo odpočívá za fyziologicky ideálních podmínek.
S vlhkoměrem budete lépe vidět
Nejprve je třeba zajistit správnou teplotu v místnosti, která by neměla být nižší než 16 ° a vyšší než 22 ° C (ideálně mezi 16 ° a 18 ° C). Pokud je vzduch příliš chladný, obtížně usínáme, pokud je příliš teplo, tělo nemusí být schopno snížit tělesnou teplotu o nezbytných 0,5 – 1 ° C, aby mohlo usnout.
Chcete-li vytvořit dokonalé podmínky pro váš zasloužený spánek, můžete investovat do něčeho, o čem jste možná dosud neslyšeli: vlhkoměru. Tento měřicí přístroj je často k dispozici za pár korun a používá se ke stanovení vlhkosti nebo obsahu vodní páry ve vzduchu. Pro nejlepší možné podmínky by vlhkost v ložnici měla být 40% – 60%. Jelikož se každý ve spánku potí a při výdechu uvolňuje do vzduchu vlhkost, je na začátku noci perfektní hodnota něco přes 40%.
Místnost a čerstvý vzduch
Pravděpodobně jste si již všimli, že vzduch v suchých letních měsících absorbuje více vlhkosti než obvykle. Je vhodné kdykoli během roku důkladně větrat, jakmile vstanete. Den začíná snadněji, čerstvý kyslík posiluje mysl i smysly. Pro ventilaci existuje několik užitečných tipů k dosažení optimálního účinku:
Pamatujte: pouze nakloněné okno nestačí k účinnému větrání, je lepší otevřít okna.
Nejlepší čas otevřít okna a propustit vzduch je brzy ráno a pozdě večer.
Pokud je vaše ložnice vybavena protilehlými okny, otevřete je současně – průvan víří vlhký a zatuchlý vzduch rychleji a vaše větrání bude efektivní.
V závislosti na venkovní teplotě byste měli větrat jinak: V dubnu a květnu stačí 15–20 minut, ve třech následujících letních měsících to může být 25 minut. Zejména v tomto ročním období by mělo být okno po provětrávání znovu pevně uzavřeno, tak aby vlhkost zůstala venku.
Je vám z nevyváženého vnitřního klimatu špatně?
Možná jste nikdy předtím nepomysleli na vlhkost. Bližší pohled však může být opravdu užitečný – různé příznaky, které nejsou často rozpoznány, jsou vyvolány příliš suchým nebo vlhkým klimatem místnosti:
Podrážděné sliznice, podráždění kůže, suchost nebo svědění v očích a nosu
Svalové napětí, bolesti hlavy, migrény
Poruchy spánku, problémy se soustředěním, apatie
Nachlazení, alergie, únava
Správný obsah vodní páry ve vzduchu v místnosti je proto problém, který je třeba brát vážně. S dobrým vlhkoměrem můžete zjistit, zda je vlhkost v normálním rozmezí, a v případě potřeby přijmout opatření:
Pokud je vzduch ve vaší ložnici příliš suchý (vlhkost pod 40%), můžete zkusit postavit velkou misku s vodou. Pokud se to po dlouhou dobu nezmění, je třeba zvážit nákup zvlhčovače.
Pokud je však vzduch příliš vlhký (vlhkost nad 60%), můžete do místnosti umístit misku se solí. Pokud to nepřinese požadované zlepšení, může vám pomoci odvlhčovač.
I při malých změnách můžete zajistit správné podmínky spánku, abyste se cítili pohodlněji a byli odměněni lepším a klidnějším spánkem.
Závěr
Zejména v ložnici je důležité vytvořit všechny podmínky pro správné klima v místnosti, protože zde trávíme hodně času. Vlhkost je důležitým faktorem, který by neměl být ignorován.
Optimální vlhkost v ložnici je mezi 40 a 60%, teplota by měla být ideálně mezi 16 ° a 18 ° C. Ložnici pravidelně větrejte s otevřeným oknem. V létě je vhodné po provětrávání okna znovu zavřít, aby bylo zamezeno zvýšené vzdušné vlhkosti.