Plíseň v dětském pokoji
Pokud se ve vašem bytě objeví plíseň, znamená to obvykle narušené klima v místnosti. Pro růst plísní je nutné teplé a vlhké klima s vlhkostí kolem 70 %. V případě plísní se obvykle setkává teplý vzduch a vlhkost. Zejména v zimě, kdy kvůli nízkým teplotám téměř nedochází k větrání, jsou předpoklady k tvorbě plísní, protože: vnější stěna je studená, vnitřní stěna je teplá, sráží se vlhkost a podporujeme růst plísní. Nebezpečí je obzvláště velké v dětských pokojích.
Plíseň v dětském pokoji, rizika a tipy, jak se jim vyhnout
V případě plísní byste se měli co nejdříve postarat o odstranění, bez ohledu na to, zda se jedná o plísně v koupelně, plísně v obývacím pokoji nebo plísně v ložnici. Zvláštní pozornost je však třeba věnovat tvorbě plísní v dětském pokoji, protože malé děti jsou obzvláště náchylné k možnému ohrožení zdraví spórami hub.
V tomto článku se budeme zabývat možnými riziky a důsledky i protiopatřeními a vysvětlíme, jak můžete zabránit růstu plísní v dětském pokoji hned od začátku.
Vyhněte se plísním v dětském pokoji
Abyste svého potomka nevystavovali zdravotním rizikům, měli byste se samozřejmě pokusit zabránit vzniku a růstu plísní v dětském pokoji hned od začátku.
Důležitým faktorem je zde vytvoření zdravého vnitřního klimatu, nenastavujte zde příliš vysoké teploty v noci, optimální teplota pro zdravý a klidný spánek je mezi 16 a 18 ° C. Domácí prach je dalším faktorem, který podporuje růst plísní. Proto byste měli pravidelně prát ložní prádlo a plyšové hračky.
Stravování nemá v dětském pokoji místo, protože rozlité nápoje a zbytky jídla také přitahují plísně, jako by byly magické.
Tip IZB: zajistěte dostatečné větrání místnosti a udržujte vlhkost mezi 50 % a 60 %. Při větrání byste měli použít metodu příčného větrání, při níž jsou protilehlá okna a dveře několik minut dokořán, tak lze zajistit rozsáhlou výměnu vzduchu.
Odstraňte plíseň v dětském pokoji
Pokud se v dětském pokoji vytvořila plíseň, měli byste, jak již bylo zmíněno, zajistit, aby bylo napadení houbami odstraněno co nejdříve. V závislosti na velikosti infikované oblasti to můžete udělat sami nebo si to nechat udělat odbornou společností.
Pokud se rozhodnete pro první variantu, vyhněte se, zejména v dětském pokoji, chemickým experimentům. Místo odstraňovačů plísní s chlorem nebo biocidními účinnými látkami dejte přednost harmoničtějším řešením, vhodný je například alkohol (≥ 70%), lihoviny nebo peroxid vodíku (30%).
V závislosti na velikosti formy má smysl nechat ji odstranit odborníkem. Diskutovány jsou nejen nevzhledné skvrny, ale také problémy se stavební obálkou domu. Možná bude nutné omítku nebo tapetu odstranit, aby se zabránilo opětovnému šíření.
Zjistěte více o zdravém dětském pokoji.