Plisen
Dům a stavba

Jedovaté spóry a jak vzniká plíseň

Plíseň v bytě je nejen neatraktivní na pohled, je také velmi nebezpečná pro zdraví. Institut Zdravého Bydlení se nejen problematice plísní věnuje zde. V následujícím textu zjistíte, které příznaky se mohou objevit v důsledku vysokého zatížení spory a která opatření proti růstu plísní mají smysl.

Co je plíseň a jak vzniká?

Plíseň je druh houby, která představuje zdravotní riziko pro lidi uvnitř obytných prostor. Spóry plísní a toxiny plísní vstupují vzduchem do dýchacích cest a mohou tak vést k alergiím nebo astmatickým onemocněním. Plíseň je patrná v místnostech se zatuchlou vůní a černými skvrnami na stěnách.

Růst plísní je výrazně ovlivňován vlhkostí. Plíseň se může v obývacích místnostech šířit kvůli vlhké zdi domu nebo se může objevit v důsledku každodenních praktik, jako je vaření nebo sprchování. Plíseň se může rozšířit téměř všude – ať už na tapetu, dřevo nebo plast. Přežít dokáže dokonce ve vesmíru jak poukazuje Madelein Gregoryová v magazínu VICE.

Snižte vlhkost

Zejména v chladném ročním období se může plíseň rozšířit, pokud není byt dostatečně izolován nebo nedostatečně větrán. Důvod: teplý vzduch v místnosti ukládá vlhkost a kondenzuje na chladných místech na stěnách, na zárubních oken nebo dveřích. Tato místa mají ideální růstové podmínky pro spory plísní. „Jak vyplívá ze studie rakouské univerzity v Kremži v případě novostaveb je neprofesionální montáž výplní otvorů vysoce riziková pro vznik plísní. (2014, Donau-Universität Krems, Risikoanalyse für Schimmel in Neubauten). Obzvláště v chladném období byste proto měli obývací pokoj několikrát denně ventilovat, abyste snížili vlhkost a plísně.

Rozpoznávání příznaků

Možným důsledkem toxických par jsou dýchací potíže. Protože houbové spory vdechované vzduchem mohou vyvolat alergické reakce. Dalšími příznaky, které se mohou objevit v důsledku plísní, jsou přetrvávající bolesti hlavy, rýma a poruchy spánku, pálení očí a kašel.

Předpokládá se, že více než 2 miliony obyvatel Evropy trpí astmatem právě v důsledku nevhodných podmínek v bytovém prostředí.

Odborníci varují před chorobami způsobenými plísněmi

Stavební bioložka Ulrike Rolle-Kampczyk z Helmholtzova institutu pro výzkum životního prostředí v Lipsku potvrzuje společnosti Bavarian Broadcasting, že trvalé vdechování vnitřního vzduchu kontaminovaného plísňovými spóry významně ovlivňuje zdraví obyvatel: „Zjistili jsme, že trvalé vystavení malým koncentracím trvale vede k tzv. modelování metabolických změn.

To mohou být biochemické změny, ale také imunologické změny. “ Světová zdravotnická organizace (WHO) dokonce předpokládá, že riziko onemocnění dýchacích cest a astmatu se zvyšuje až o 75 procent, pokud lidé trvale žijí v místnostech s výskytem plísní.

„Existuje mnoho důkazů toho, že aflatoxiny vyvolávají hlavně zhoubné nádory jater, tzv. hepatocelulární karcinomy.“ Podle epidemiologických studií umírá na rakovinu jater každý rok na světě více než 600 tisíc lidí, jak potvrzuje Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc z Katedry radiologie, toxikologie a ochrany obyvatelstva Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Diagnostika alergie na plísně

Pokud se u vás objeví kterýkoli z výše uvedených příznaků a máte podezření na alergii na plísně, měli byste vyhledat lékaře, aby vás okamžitě vyšetřil. Nejlépe je nejprve navštívit svého lékaře, který vás poté může doporučit odborníkům, aby symptomy dále objasnili. Lékař nejprve zkontroluje funkci plic.

Pokud se projeví alergické reakce, otestuje vaši krev na přítomnost protilátek proti plísním. Pokud je výsledek pozitivní a jste opravdu nemocní plísní, následuje tzv. Pichlavý test, při kterém se vaše pokožka dostane do styku s různými plísněmi.

Pokud je tento test také pozitivní, lékař zastaví alergickou zánětlivou reakci s kortizonem a na fungálními spóry v plicích medikuje antimykotikum – speciální léčivo používané k léčbě plísňových infekcí.

Neexistují mezní normy pro výskyt plísní

Jak informuje Spolková agentura pro životní prostředí (UBA), v současné době neexistují žádné mezní hodnoty pro plísně. Zamoření plísněmi není vzácným jevem. Například v Německu souvisí s plísní více než deset procent případů poškození budov.

Podle průzkumu vědců z IBP se počet lidí žijících ve vlhkých bytech v Evropské unii, včetně Islandu, Norska a Švýcarska, pohybuje kolem 84 milionů. Lze plísně odstranit trvale?

Trvale odstranit plíseň je obtížné a v některých případech musí být v bytě provedeny i renovační práce. Institut Zdravého Bydlení vám doporučuje odbornou konzultaci, abyste objasnili příčiny a ujasnili předpokládané náklady.

Zásadní je vzniku plísní předcházet již ve fázi plánování a realizace stavby. Tloušťka stěn i výběr zdících materiálů, systémy vytápění, větrání, ale i provedení montáže výplní otvorů zcela zásadně ovlivní nejen funkčnost a zdravé prostředí vaší nemovitosti, ale zabrání pozdějším problémům s vaším domovem snů.

Ochrana vaší investice začíná výběrem partnera, který je kompetentní od první konzultace přes realizaci až po záruční a pozáruční servis.