postel-polstare
Zdravá ložnice

7 tipů pro optimální design

V ložnici hledáme klid a relaxaci. Pro dobrý a klidný spánek je třeba vzít v úvahu několik věcí, to zahrnuje klima v místnosti, umístění ložnice, ale také osvětlení a vybavení. Pokud chcete zařídit ložnici, může být obtížné umístit všechny potřebné součásti. Institut zdravého bydlení vám poskytne 7 praktických tipů, které vám pomohou nastavit a navrhnout vaši zdravou ložnici tím nejlepším možným způsobem, tak aby byla nejen útulná, ale především zdravá.

Zdravý a příjemný spánek ovlivňuje také orientace okna ložnice proti světovým stranám a poloha postele v místnosti. Optimální světovou stranou je východ, ranní slunce člověku dodává příjemnou energii, přitom ještě není příliš horké ani v letních dnech, říká Ing. arch. Věra Konečná exkluzivně pro Institut zdravého bydlení

Tip 1: vyberte správnou barvu pro svou malou ložnici

I barva stěn v ložnici ovlivňuje kvalitu našeho spánku. Ideální jsou například odstíny růžové, modré a zelené, protože podporují spánek a relaxaci. Zejména v malé ložnici byste se měli ujistit, že nevybíráte příliš tmavé barvy, protože díky nim bude místnost vypadat ještě menší. Místo toho zvolte světlejší pastelové odstíny, které mohou místnost vizuálně zvětšit.

Tip 2: Udržujte pořádek

Stejně jako v jiných místnostech je v ložnici nejdůležitější pořádek. Pokud je již tak mnohdy malá ložnice neuspořádaná, vypadá ještě menší – na druhou stranu, pokud je vše uklizené a uspořádané, místnost vypadá mnohem větší. Dbát na pořádek právě v ložnici je velmi důležité, prach a další škodliviny negativně ovlivňují nejen relaxaci, ale především regeneraci organismu o škodlivých účincích prachu Institut zdravého bydlení informuje v článku ……. V této souvislosti je také praktické umístit lavici nebo úložnou truhlu k nohám postele. To poskytuje nejen úložný prostor, ale také prodlužuje svislou osu místnosti a vizuálně ji tak prodlužuje.

Tip 3: Použijte zrcadla k vizuálnímu zvětšení místnosti

Zrcadla jsou velmi dobrým způsobem, jak vizuálně zvětšit každou místnost, včetně ložnice. Upevnění naproti nebo po straně okna, zajistí, že se sluneční světlo odráží a místnost je světlejší. S ohledem na východní učení feng shui byste však neměli umisťovat zrcadlo přímo naproti posteli.

Tip 4: Nekombinujte příliš mnoho barev

Na začátku jsme již zmínili, které barvy jsou zvláště vhodné pro design stěny v ložnici. Pokud jde o barevné schéma, je třeba zvážit ještě jeden bod. U polštářů, přikrývek a jiných dekorativních předmětů byste se měli držet stejné rodiny barev a nemíchat příliš mnoho různých barev. Důvod je zřejmý, protože díky příliš mnoha barvám působí místnost neklidně a vizuálně ji ještě více zmenšuje. Institut zdravého bydlení doporučuje vybírat raději v odstínech jedné zvolené barvy.

Tip 5: Otevřený nábytek pro větší pocit prostoru

Pokud jsou stěny příliš přeplněné skříněmi, dekorativními předměty a dalším vybavením, místnost se jeví menší, než ve skutečnosti je. Myslete proto na otevřený nábytek, zejména v malé ložnici, kde je třeba některé věci uložit a skladovat. Police, otevřené stěny skříně nebo filigránové boční stoly uvolňují místnost a zajišťují tak, aby nevypadala ještě menší, než je.

Tip 6: Vše z jednoho zdroje – nemíchejte příliš mnoho stylů

Stejně jako u barevného provedení stěn, ani při výběru nábytku byste neměli kombinovat příliš mnoho různých stylů. Je lepší zvolit si nábytek a dekorace z jednoho zdroje, aby byla místnost uklizená a vypadala větší. Institut zdravého bydlení doporučuje zvolit přírodní materiály nebo alespoň nízkoemisní nábytek.

Tip 7: Vyberte si správnou skříň

Je dobře známo, že v malé ložnici není mnoho místa. Ale co například šatní skříň? Výběrem správného modelu pomůžete zvětšit místnost. Pomáhají například skleněné dveře nebo světlé, reflexní vysoce lesklé povrchy. Odráží světlo a zajišťují tak optické zvětšení místnosti.

Spánek je velmi důležitým aktivem, abychom se příští den mohli probudit uvolněně a být produktivní. Můžete také použít našich 8 tipů, které vám pomohou řádně usnout a dopřát si dobrý spánek.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *