light bulb
Dětský pokoj,  Obývák,  Testy

LED lampy: Škodlivé světlo pro oči

Světlo z LED lamp by mohlo být dlouhodobě škodlivé pro oči. Ukazuje to studie Francouzského institutu pro zdraví a lékařský výzkum. Podle studií může vysoký podíl modrého světla podporovat věkem podmíněnou makulární degeneraci.

Studie na krysách

Aby porovnali účinky různých druhů světla, vědci provedli experimenty na krysách. Jedna skupina byla vystavena světlu z LED lamp, jedna skupina světlu z konvenčních žárovek a jedna skupina světlu ze zářivek:

Při vysoké intenzitě světla 6000 luxů vedly všechny světelné zdroje k zánětlivým procesům, které podporovaly smrt zrakových buněk.

Při nižší intenzitě světla 500 luxů, která se nachází v mnoha vnitřních místnostech, působilo na sítnici krys pouze světlo z LED lamp.

Modré světlo může podporovat makulární degeneraci

Pro vytvoření bílého světla kombinují LED lampy modré a žluté světlo. Modré světlo může nerušeně procházet rohovkou a spouštět zánětlivé procesy v makule. V této oblasti sítnice jsou nejhustěji zaplněny senzorické buňky citlivé na barvu.

Modré světlo vede k nadprodukci proteinu, což spouští řetězovou reakci, která vede ke smrti fotoreceptorových buněk. To vede ke ztrátě zraku.

Modré světlo také poškozuje pigmentové buňky sítnice. V důsledku zrychlených procesů stárnutí buňky produkují více odpadních látek (lipofuscinů), které následně poškozují zrakové buňky.

Oftalmolog pozná makulární degeneraci podle určitých ložisek a tmavých skvrn na sítnici. Nemoc se nedá vyléčit a většinou souvisí s věkem. Modré světlo urychluje proces především tehdy, když je oko vystaveno světlu bez ochrany – například při sledování televize nebo práci na obrazovce.

Účinky byly zatím experimentálně prokázány při pokusech na zvířatech. Dlouhodobé studie na lidech chybí.

Narušený spánek modrým světlem

Negativní vliv modrého světla je zvláště velký v noci. Pak se nepoškodí jen naše oči. Naše vnitřní hodiny také vybočují z kroku. Světlo ovlivňuje nejmenší molekulární struktury těla. To lze laboratorně prokázat na jednotlivých buňkách. Ve tmě tělo uvolňuje melatonin, což je znamení spánku. Ale i když modré světlo dopadne na oko na krátkou dobu, produkce melatoninu se zastaví. To narušuje naše spánkové vzorce. Možnými následky jsou nejen poruchy spánku, ale dlouhodobě i obezita a cukrovka.

Chraňte oči před LED světlem

Intenzitu světla LED svítidel v domácnostech reguluje norma EU. Teplé bílé světlo z LED lamp je považováno za méně nebezpečné pro oči než studené bílé světlo. Pokud chcete riziko snížit, můžete přepnout světlo z počítačových monitorů nebo chytrých telefonů do nažloutlé oblasti („noční režim“). Zvláště jasná LED světla by měla být nastavena tak, abyste se do nich nemohli dívat přímo. Při čtení na obrazovkách a sledování televize byste měli zapnout jiný zdroj světla v místnosti – ve tmě jsou totiž rozšířené zorničky a do oka se dostává hodně modrého světla obrazovky.

Nyní jsou na trhu také LED lampy, které mají tělo ze skla žluto-oranžové barvy. Odstín téměř úplně odfiltruje modrou část světla, čímž snižuje riziko pro oči. Výrobci často prodávají takové LED lampy pod označeními jako “retro”, “vintage” nebo “krb”.

Podívejte se na další zajímavosti v rubrice Testy