Stavební architekti
Dům a stavba

Konstrukce zdiva – Trendy a úspora energie

Minulost, současnost a budoucnost zdících materiálů. Nároky na zděnou konstrukci rostou: nejdůležitějším kritériem je tepelná izolace a úspora energie. Klasické zděné stavební materiály a jejich zpracování se proto neustále vyvíjejí – směrem k vysoce tepelně izolačním stěnovým konstrukcím se současnými stále úspornějšími způsoby výstavby.

V závislosti na druhu zdícího materiálu byly vzhledem k vlastnostem materiálu sledovány různé inovační změny.

Cihly a úspora energie

Nejrozsáhlejší změna nastala ve výrobě cihel: Tuhé jednoruční cihly byly nahrazeny lehkými, vertikálně perforovanými cihlami, s až 60 % otvorů a velmi nízkou tepelnou vodivostí 0,09 W / (mK), což také splňuje všechny požadavky na tlak, ohyb, napětí a smykové tření.

Monolitické cihlové zdi splňují ustanovení vyhlášky o úsporách energie.

Splnění těchto požadavků nebylo nikdy problémem u stěnových konstrukcí z pórobetonových tvárnic. Vzhledem k nízké objemové hustotě je jejich tepelná vodivost nízká.

Jiná je situace u vápenopískových cihel, kde byly z důvodu redukce hmotnosti a manipulace v cihlách vytvořeny díry, avšak vápenopísková cihla není z hlediska tepelné izolace vhodná pro monolitickou strukturu zdi.

Proto se pomocí vícevrstvé struktury stěny aplikuje tepelně izolační vrstva a odpovídajícím způsobem se snižuje přenos tepla.

Zlepšení tepelné izolace

Tvárnice z lehčeného betonu se vyvíjejí stále lehčí a více „tepelně izolační“. Konstrukce speciálních otvorů postupně snižuje objemovou hustotu společně s přenosem tepla.

Bez ohledu na materiál lze pozorovat podobný vývoj v technologii pro všechny typy tvárnic: směrem k produkcí s perem a drážkou, pro zdění lehkou maltou metodou tenkého lože, pro použití velkoformátových hotových dílců.

Dnešní konstrukční metody zlepšují tepelnou izolaci (redukce tepelných mostů, vzduchotěsnost) a zděná konstrukce se také stává levnější.

Čtěte více v rubrice Dům a stavba