
Snížení teploty vytápění v noci: Co je rozumné a co ne
Je důležité vyhodnotit celkovou situaci budovy. Roli zde hraje nejen velikost domu. Flexibilita topného systému, izolace, ale také počasí a do hry vstupují i venkovní teploty. Vyplatí se nechat si poradit odborníkem.
Snížení teploty topení v noci
Pokud chcete přistoupit v nočních hodinách ke snížení teploty vytápění vašeho domu, měli byste se nejprve pečlivě informovat. Protože to, zda má smysl snížit teplotu místnosti přes noc, závisí na mnoha faktorech.
Institut Zdravého Bydlení vysvětluje, pro koho se systém nočního vytápění vyplatí a jaké podmínky by měla vaše budova splňovat.
Zda pro vás má noční vytápění smysl, závisí na konstrukci a typu vytápění. Na druhé straně může izolace nebo nově vestavěná okna snížit nebo dokonce zvrátit pozitivní účinek redukce teploty v noci.
Pokud se ve starších nemovitostech vyplatí vypínat vytápění, tak vězte, že v případě moderních budov s dobrou tepelnou izolací obvykle nejsou tyto kroky vždy nejlepším řešením.
Jak funguje noční útlum teploty?
Pokud jde o úsporu energie, vytápění a související náklady na energii se rychle stávají středem zájmu majitelů domů.
Proč by se nakonec měly pokoje plně vytápět, pokud se obyvatelé vrátí domů až po 17:00 nebo pokud všichni v noci spí? Během nočního útlumu se teplota budovy snižuje pomocí topného systému.
Od volně zvoleného času, například 23:00, když všichni spí, se topení vypne. Úsporu energie můžete během spánku ušetřit jednoduchým naprogramováním topného systému. I ti, kdo žijí v pronajatém bytě, mohou využít noční redukci teploty.
Za tímto účelem ručně nastavte jednotlivé termostaty radiátorů na požadovanou teplotu.
Bohužel, snížení teploty v noci má také určité nevýhody
Další ráno, než všichni vstanou, je třeba znovu zvýšit požadovanou pokojovou teplotu.
To znamená, že může být zapotřebí více energie, než kdyby pokojová teplota zůstala stejná přes noc.
Je proto důležité vyhodnotit celkovou situaci budovy.
Roli zde hraje nejen velikost domu. Flexibilita topného systému, izolace, ale také počasí a do hry vstupují i venkovní teploty. Vyplatí se nechat si poradit odborníkem.
Kdy a komu se vyplatí noční teplotní útlum?
Dobré pravidlo pro noční redukci: čím lepší je tepelná izolace domu a čím subtilnější je konstrukce, tím menší je pozitivní efekt noční redukce.
V posledních letech a tento trend zesiluje, je většina budov postavena zvlášť energeticky účinným způsobem. V nízkoenergetickém domě během nočního útlumu klesá teplota místnosti jen mírně kvůli dobré izolaci.
To také znamená, že úspory jsou velmi malé. Systémy povrchového vytápění, jako je podlahové vytápění, nejsou také vhodné pro noční útlum, protože na změněné nastavení reagují jen pomalu.
Ve špatně izolovaných budovách, jedná se především o starší zástavbu, dochází ke ztrátě tepla relativně rychle. V praxi to znamená, že k udržení tepla v místnosti je zapotřebí více energie než u dobře izolovaných budov.
To je také důvod, proč majitelé neizolovaných staveb šetří více než noví vlastníci snížením teploty vytápění v noci – obvykle mezi pěti a deseti procenty.
Vzhledem k nedostatečné nebo špatné izolaci se staré budovy přes noc silněji ochlazují a musí se ráno znovu vytápět a využít k tomu více energie.
Ve srovnání s dlouhým nočním útlumem se zde však může krátká zahřívací fáze vyplatit.

PVC peklo na podlaze
mohlo by se vam líbit

Jak si nezničit kuchyň (a zdraví)
20. 2. 2023
Formaldehyd, jak škodí a co doporučujeme
23. 1. 2023