Zdravý dětský pokoj
Dětský pokoj

Zdravý dětský pokoj bez škodlivin

Každý rodič si přeje, aby jeho děti byly zdravé a mohly vyrůstat bezstarostně. Rozhodujícím způsobem k tomu přispívá také životní prostředí. Velmi důležité je, aby děti vyrůstaly v udržitelném prostředí bez znečišťujících látek, ale také aby v dětském pokoji byla dostatečná flexibilita, aby splňoval všechny požadavky, ať již jde o hraní, učení nebo odpočinek. Poradíme vám, jak můžete svým dětem pomoci ke zdravému a bezstarostnému dětství.

Zdravé vnitřní klima bez škodlivých látek v dětském pokoji

Správné plánování dětského pokoje zohledňuje nejen základní argumenty, jako je velikost a umístění pokoje, ale také vybavení nebo podlaha. Aby vaše děti žili ve zdravém prostředí, je důležité, pro zařízení dětského pokoje používat netoxické materiály nebo materiály s nízkými emisemi znečišťujících látek. Podstatnou je zde zejména podlaha, protože naše ratolesti jsou s podlahou v neustálém kontaktu. Pokud například použijete nesprávnou podlahovou krytinu nebo lepidlo, může být celý pokoj zamořený jedovatými výpary. Institut zdravého bydlení se tématu škodlivin v podlahových krytinách věnuje podrobněji v článku PVC peklo v podlaze.

Dětský pokoj by měl být také dobře osvětlený – ideálně přirozeným světlem – a výběr barvy stěny může také přispět k pohodlí. Třeba ložní textil může mít navíc antibakteriální účinek.

Mimochodem, také rostliny mají pozitivní vliv na atmosféru dětského pokoje, přispívají k příjemnému a zdravému vnitřnímu klimatu. Výzkum například na základních školách v Norsku ukazuje, že u dětí ve třídách s rostlinami je menší pravděpodobnost zdravotních problémů.

Zdravý dětský pokoj – čemu věnovat pozornost

Při navrhování zdravého dětského pokoje hraje roli mnoho faktorů. Například pro zdravý a klidný spánek je rozhodující dětská postýlka. Zde byste si měli vybrat model z masivního dřeva, který je robustní a bez škodlivých látek. Ale také ostatní nábytek přispívá ke zdravému vývoji mladých. Vyvarovat byste se měli levnému nábytku z obchodních řetězců, jelikož tento obsahuje mimo jiné karcinogenní formaldehyd, o kterém Institut zdravého bydlení informuje v samostatném příspěvku „formaldehyd“. Rozhodněte se pro stůl, který je výškově nastavitelný a prakticky roste s vaším potomkem. Tím bude vždy zajištěna ideální výška sedadla a stolu a zabráníte poškození těla v období růstu.

Vyhněte se elektrickým a magnetickým polím

Určitě jste si vědomi, že světlo má stimulační účinek na lidské tělo. Tam, kde si vaše děti dělají domácí úkoly nebo si hrají, by tedy mělo být světlo – nejlépe přes velká okna. U zdrojů umělého světla je však třeba vzít v úvahu několik věcí, například úsporné žárovky nejsou pro stůl nebo noční stolek, protože vyzařují příliš jasné světlo.

Dnes je elektronika všudypřítomná, to znamená, že děti jsou stále častěji vystaveny elektrickým a magnetickým polím. Zvažte proto instalaci síťového izolátoru, právě v dětském pokoji. Samozřejmě by se stíněné kabely měly používat všude.

Institut zdravého bydlení vám poradí, jak můžete snadno zajistit, aby vaše děti vyrostly ve zdravém prostředí, samozřejmostí je praktická pomoc a tipy pro vás.