Zdravý obývák
Obývák

Zdravý obývák

Pro většinu lidí je obývací pokoj centrem jejich života uprostřed vlastních čtyř stěn. Lidé zde obvykle jedí společně, přijímají přátele, hrají si, ale také relaxují. Takže můžete říci, že obývací pokoj je jakýmsi útočištěm, kde máte čas pro sebe, svou rodinu nebo partnera. Jak ukazuje studie rakouské agentury GfK, téměř ve všech obývacích pokojích nalezneme gauč a televizi, protože v obývacím pokoji obvykle trávíme hodně času, nemělo by se zde zanedbávat ani téma „zdravého života“.

Žijte zdravěji s ekologickým vybavením

Ekologické vybavení obývacího pokoje je v současné době nejen trendy, ale má i další výhodu. Nábytek, koberce, podlahy a barvy bez škodlivin a znečišťujících látek podporují zdravé bydlení a zajišťují lepší vnitřní klima. Při výběru vybavení je však třeba vzít v úvahu také způsob, jakým topíme.

Kromě toho samozřejmě hraje rozhodující roli také výběr správných materiálů. Zejména u levného nábytku z řetězců, často dochází k úniku škodlivých plynů z materiálů, typickými škodlivinami jsou zde formaldehyd, lindan, VOC. Důvodem je skutečnost, že v příslušných zemích výroby (Asie nebo rozvojové státy) často neexistují žádné zákonné požadavky na znečišťující látky. Zde je důležité mít pravý nos v pravém slova smyslu a obejít se bez PVC.

Také elektrická zařízení mohou mít negativní dopad na naše zdraví. Přestože je používání samozhášecího dekabromdifenyl etheru (DecaBDE) od roku 2008 zakázáno, mohou je stále obsahovat starší televizory, počítače nebo rádia, případně necertifikované výrobky z čínských zásilkoven.

Vytvořte optimální klima

V obývacím pokoji trávíme mnoho času. Je proto velmi důležité, abychom zde vytvořili optimální vnitřní klima, tak abychom se cítili pohodlně. K dosažení tohoto cíle existují různé přístupy, na jedné straně to zahrnuje správnou pokojovou teplotu a vlhkost nebo nábytek vyrobený z přírodních surovin. Na druhé straně mohou například rostliny významně zlepšit vnitřní klima. Pravděpodobně víte, že většina rostlin má účinek čištění vzduchu. Břečťan, bambusová dlaň(chamedorea) a trpasličí datlovník jsou považovány za obzvláště dobré vzduchové filtry.

Relaxujte ve zdravém obývacím pokoji

Samozřejmě chcete relaxovat a cítit se dobře v obývacím pokoji. Aby to fungovalo, měla by být místnost zbavena škodlivin a plísní. Spolehněte se například na masivní dřevo, abyste zajistili zdravé vnitřní klima, v televizním nebo multimediálním nábytku lze dřevo dokonale kombinovat s jinými materiály, jako je sklo nebo kov.

Důležitou roli hraje také podlaha, stejně jako světlé a barevné provedení místnosti. V sekci „Obývací pokoj“ vám poskytneme podrobné informace o tom, jak můžete svůj životní prostor navrhnout zdravě, a poskytneme praktické tipy ke všem aspektům vybavení, barevnému provedení a klima v místnosti.