
Jak plánovat obývák a nechybovat
Abyste se doma cítili dobře, je důležité útulné prostředí. K vytvoření zdravého životního prostředí je nutné respektovat několik pravidel. V tomto příspěvku Institutu zdravého bydlení vysvětlíme, jak naplánovat obývací pokoj, abyste dosáhli nejlepší možné kombinace faktoru dobrého pocitu a zdravého života. Zkombinujte své nápady a představy s praktickými, protože váš nový obývací pokoj by měl být samozřejmě nejen krásný, ale také funkční. Výběrem správného nábytku a materiálů zajistíte také zdravé vnitřní klima.
- Vytvořte koncepci interiérového designu
- Virtuální nástroje pomáhají vyladit obývací pokoj
- Použijte materiály bez znečišťujících látek
- Vyhněte se 5 chybám
- Ekologický nábytek pro váš zdravý obývací pokoj
- Výhody ekologického nábytku
Vytvořte koncepci interiérového designu
Než začnete s konkrétním plánováním místnosti a barvami nebo osvětlením, je vhodné definovat koncepci návrhu. Ta musí reagovat na vaše individuální přání a samozřejmě odpovídat prostorovým podmínkám. Zkuste si sami odpovědět na následující otázky:
- Je pro mě v obývacím pokoji důležitý jídelní stůl?
- Kolik úložného prostoru potřebuji v obývacím pokoji?
- Jak by měl vypadat styl – klasický, moderní, elegantní?
- Měl by být nábytek do obývacího pokoje spíše jednoduchý nebo extravagantní?
- Chci nadále používat stávající nábytek?
- Měl by být obytný prostor navržen jako otevřený nebo uzavřený?
Nelze učinit obecné prohlášení k otázkám, protože jsou nezbytné pro každý pokoj a přizpůsobeny vašim individuálním potřebám a přáním. Například pokud chcete nadále používat stávající nábytek, měli byste přizpůsobit barvy a další vybavení stávajícímu designu obývacího pokoje. Ale nejen nábytek, dekorace a materiály hrají roli, musíte také zohlednit světelné podmínky. Například v tmavé místnosti by mělo být vybavení světlejší, zatímco místnost zaplavená světlem zvládne jak tmavý tak i světlý nábytek.
Virtuální nástroje pomáhají nastavit obývací pokoj
Už jste přemýšleli o designu a dali své nápady na papír? Pak můžete začít s finálním plánováním. Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je pomocí virtuálních nástrojů, které řada poskytovatelů nabízí zdarma. Nejprve zadejte přesné rozměry místnosti podle půdorysu a do místnosti můžete virtuálně vložit lampy, nábytek a doplňky obývacího pokoje. Věnujte pozornost výšce místnosti, protože zejména v malých obývacích pokojích můžete získat místo pomocí vysokých skříní.
Výhodou vizualizace je, že máte vybrané vybavení a barvy obývacího pokoje přímo před očima – obvykle dokonce ve 3D – a okamžitě vidíte, zda vybrané barvy a vzory navzájem ladí.
Vybavení obývacího pokoje: použijte materiály bez znečišťujících látek
Ekologické a zdravé zařízení je nejen trendy, ale také zajišťuje zdravé klima a zdravý vývoj našich dětí i nás samotných. Při výběru osvětlení obývacího pokoje, barev na stěny nebo koberců v obývacím pokoji dbejte na to, aby byly vyráběny ekologicky a bez škodlivých látek. Obzvláště vhodný je nábytek z přírodního dřeva, stejně jako bavlna, přírodní kaučuk nebo panenská ovčí vlna. Na podlahu obývacího pokoje je vhodný například koberec, protože se zde víří mnohem méně prachu než u hladkých povrchů. Vyvarovat bychom se měli především levnému nábytku s obsahem formaldehydu, lindanu a VOC, u podlah pak pozor na zpomalovače hoření a další látky. O škodlivinách v podlahových krytinách si více dozvíte v článku Velmi nebezpeční spolubydlící.
Čemu se vyhnout aneb 5 nejčastějších chyb
Při plánování obývacího pokoje můžete dát volnou ruku své kreativitě a představivosti. Pokud se vyhnete následujícím chybám, dobrému výsledku nic nestojí v cestě:
- Velký nábytek v malé místnosti:
Má váš obývací pokoj malý půdorys? Pak byste rozhodně neměli kupovat příliš velký nábytek, protože tím místnost opticky zmenšíte a ty vypadá ještě menší. Místo velké rohové pohovky zvolte dvoumístnou sedačku v kombinaci s pohodlným křeslem.
- Barva stěny:
Barvy mají velký vliv na to, jak se v místnosti cítíme, a mohou mít také stimulační nebo uklidňující účinek. Proto si dobře rozmyslete, na co se chcete zaměřit, a podle toho vyberte barvu. Nábytek má také vliv na výběr barvy stěny. Tmavá stěna může být příjemným dekorativním prvkem, pokud používáte světlý nábytek. Tmavý nábytek a výrazné barvy stěn naopak působí tlumivě.
- Umístění nábytku:
Ve velkém obývacím pokoji se doporučuje, aby nábytek nebyl těsně u stěny. Tímto způsobem vypadá místnost sterilní a neútulná, navíc hrozí nebezpečí vzniku plísní, více se dozvíte v článku Plíseň v obývacím pokoji: na co si dát pozor. Menší nábytek, doplňky a přepážky jsou dokonalým designovým prvkem k dosažení domácí atmosféry.
- Mnoho různých materiálů:
Nepoužívejte příliš mnoho materiálů. Příliš velká kombinace stylů nevypadá útulně, ale spíše chaoticky. Místo toho vyberte jeden nebo několik dekorativních zvýraznění, které v místnosti umístíte jako skutečné poutače.
- Nesprávné osvětlení:
Osvětlení hraje důležitou roli v designu vašeho obývacího pokoje. Pro vytvoření útulného prostředí použijte místo jediného stropního svítidla několik světelných zdrojů. Nepřímé světlo, například pro příjemné večerní sledování televize, také přispívá k faktoru dobrého pocitu.
Ekologický nábytek pro váš obývací pokoj
Protože obývací pokoj je místnost, ve které trávíte spoustu času, měli byste se zde samozřejmě cítit obzvláště pohodlně. Zdravý nábytek vytváří nejen příjemnou atmosféru, ale také zlepšuje klima v místnosti.
Zdravý nábytek je vyroben z přírodních materiálů, obsahuje málo škodlivin a je vyráběn udržitelným způsobem. Můžete například použít nábytek z přírodního dřeva, který byl testován na škodlivé látky a nehrozí tak, že budete žít v chemickém oparu.
Institut zdravého bydlení v seriálu Zdravý obývák poradí jak na to.
Výhody zdravého obýváku
Pokud se rozhodnete pro ekologicky vyrobený nábytek, budete těžit z řady výhod. Především je nábytek zdravý pro životní prostředí a lidi, protože nepoužívá rozpouštědla ani formaldehyd a místo toho používá přírodní pryskyřice a barvy.
Přírodní materiály také zajišťují, že zde nebudou žádné škodlivé páry. Ty mohou často vést k bolestem hlavy, alergiím nebo problémům s dýcháním. Kromě nábytku vyrobeného z přírodních produktů byste samozřejmě měli na zbytek nábytku použít také přírodní materiály – například koberce (zde se upřednostňují sisalová nebo panenská vlna), polštáře na pohovku (nejlépe s přírodní latexovou výplní) nebo přikrývku (z organické bavlny).

Dobře odpočatí do školy
mohlo by se vam líbit

Jedovaté spóry a jak vzniká plíseň
23. 1. 2023
PVC peklo na podlaze
23. 1. 2023