Zdravý obývák 1
Témata vnitřního klimatu a zdravého života jsou úzce propojeny. Zejména pokud chcete zařídit nový obývací pokoj, je třeba vzít v úvahu několik věcí, protože koneckonců je obývací pokoj obvykle centrem života a může proto významně přispět k lepší kvalitě života. V této kapitole vás zveme do zdravého obývacího pokoje a ukážeme vám praktické tipy, jak udělat obývací pokoj udržitelným. V první části se blíže podíváme na témata světla, elektrosmogu a podlah.
Optimální design osvětlení pro váš obývací pokoj
Jako centrum společenského života by v obývacím pokoji rozhodně nemělo chybět dobré osvětlení. Vezměme v úvahu, že v běžném letním dni je ve vnějším prostředí asi 10 000krát více světla než v uzavřené místnosti, proto byste při stavbě domu neměli být skoupí investici do kvalitních oken, nebo v horším případě postavit alespoň o jednu nebo dvě lampy více.
V obývacím pokoji Institut zdravého bydlení obecně doporučuje směs přímého a nepřímého světla. Použijte třeba stropní svítilnu, která dodá místnosti určitý základní jas, a poté přidejte lampičky na čtení nebo jiné další zdroje světla. Vedle designu byste se měli spolehnout na LED žárovky, protože jsou obzvláště úsporné z hlediska spotřeby energie.
Věděli jste, že světelný design může také ovlivnit náš rytmus den-noc? Pokud se vám nedaří usnout, měli byste odpovídajícím způsobem upravit světlo. Vyberte si stmívatelné světelné zdroje, pomocí kterých můžete ráno generovat chladné světlo a večer teplé světlo, nehledě na to, že stmívatelné osvětlení také vytváří útulnou atmosféru.
Jak omezit elektrosmog ve zdravém obývacím pokoji
Elektrosmog ve vašem domově je velmi diskutovaným tématem. V obývacím pokoji se elektrosmogu těžko vyhnete, ale existuje několik tipů, které můžete použít k jeho snížení a tím přispět k lepšímu pocitu života.
- Neumisťujte pohovku, křeslo nebo jídelní část do bezprostřední blízkosti zařízení (např. Router WLAN, stojací lampy, stmívač atd.).
- Sedací nábytek by měl být umístěn dva nebo více metrů od satelitních a kabelových přijímačů, WiFi routerů nebo televizorů. Doporučuje se také po sledování televize vyvětrat místnost, aby se starý vzduch ionizovaný nahradil čerstvým vzduchem.
- Směrovače WLAN nebo telefonní rádiové stanice mají ekologický režim, ve kterém je upraven přenosový výkon a lze je také vypnout během noci.
Ve zdravém obývacím pokoji používejte podlahové krytiny z udržitelných zdrojů
Podlahová krytina v obývacím pokoji může významně přispět ke zdravému klimatu v místnosti a také hraje rozhodující roli pro alergiky. Pokud jde o podlahové krytiny, vybírejte materiály s nízkým obsahem znečišťujících látek. V článku PVC peklo v podlaze se Institut zdravého bydlení věnuje problematice škodlivin v podlahových krytinách.
V zásadě se doporučují přírodní materiály jako dřevo, sisal nebo kokos, ale jejich finanční náročnost pořízení je vysoká. Na druhou stranu byste se měli zdržet používání plastů a PVC, protože často vytvářejí škodlivé páry a výroba a likvidace produktů je z hlediska životního prostředí sporná.
Olejované parkety z pravého dřeva jsou vhodné zejména pro alergiky. To má pozitivní vliv na klima v místnosti a také váže více prachu. Chcete-li v místnosti vytvořit trochu větší útulnost, můžete například přidat na parketovou podlahu poblíž pohovky koberec. Zde Institutu zdravého bydlení upozorňuje na romanticky vypadající, ale zdraví škodlivé parkety ve starých převážně městských bytech, kdy tyto jsou často kontaminovány azbestem.
Závěr
Zdravý design obývacího pokoje je obzvláště důležitý, protože koneckonců je obývací pokoj obvykle centrem života vašeho domova. Zajistěte kvalitní osvětlení v obývacím pokoji kombinací přímého a nepřímého světla.
Abyste snížili elektrosmog v obývacím pokoji na minimum, neměli byste umisťovat pohovku, křeslo v bezprostřední blízkosti směrovačů WLAN, transformátorů nebo jiných elektrických zařízení. Sedací nábytek by měl být také nejméně dva metry od přijímačů a televizorů.
U podlahových krytin byste měli věnovat pozornost materiálům s nízkým obsahem znečišťujících látek. Pravé dřevěné parkety jsou vhodné zejména pro alergiky. Část 2 našeho průvodce zdravým obývacím pokojem se mimo jiné zabývá pokojovou teplotou a vlhkostí, nábytkem a rostlinami.