Chemie
Dům a stavba

Znečisťující látky vnitřního prostředí

Jaké živiny jíme 5kg denně? Vzduch je největší „potravou“, a proto má také potenciálně vysoký rizikový potenciál zdroje znečišťujících látek. Zejména ve vašem vlastním bytě, což je místo, které je důležitým ústupem z hektického profesního života pro mnoho lidí, kde hledáme odpočinek, relaxaci a klid, a které významně ovlivňujeme nesprávným výběrem stavebních materiálů nebo materiálů pro interiér, ale také nesprávným vytápěním a větráním nebo vlastním chováním (např. kouření) a nevědomě vytváříme znečištění vnitřního vzduchu, které významně ovlivňuje naše zdraví. Spotřebujeme v průměru asi 5 kg vzduchu denně.

Neexistují žádné zákonné limity znečišťujících látek!

Neexistují žádné zákonem předepsané mezní hodnoty znečišťujících látek pro vnitřní vzduch, zatímco venkovní vzduch (zákon o ochraně ovzduší) a vzduch na pracovišti (zákon o ochraně zaměstnanců) jsou vyhrazenými položkami právní ochrany.

Měření vnitřního vzduchu také ukazuje, že vnitřní vzduch je obvykle výrazně znečištěnější než venku a při tom v dnešní trávíme asi 90% našeho života v uzavřených místnostech.

Kvalita vnitřního vzduchu je proto pro nás obzvláště důležitá a nesmí být opomíjeným milníkem.

Škodliviny

Biologické a chemické kontaminanty, např plísně, umělá minerální vlákna, rozpouštědla a biocidy (často karcinogenní a hormonálně aktivní látky), alergie typické pro obytnou oblast, „zóny elektromagnetického a geologického zlomu“ a radon jsou znečišťujícími látkami, které jsou důležité pro kvalitu vnitřního vzduchu.

Vaše děti jsou nejvíce ovlivněny znečišťujícími látkami, protože jejich těla a orgány absorbují znečišťující látky až 6krát rychleji než dospělí. Důsledky se často projeví až o několik let později.

Kromě možného zdravotního rizika má vnitřní vzduch také ústřední funkci pro celkovou kvalitu života a bydlení.  Důležitá je i vůně domova, vždyť si pamatujete babiččin statek a ten vzduch – bez škodlivin uvnitř.

V případě problémů s vnitřním vzduchem jsou „pozorovány“ nepříjemné pachy, nespecifické podráždění sliznic (oči, nos, dýchací cesty) a někdy také kůže, jakož i na obecné příznaky, jako je bolest hlavy, únava, malátnost, závratě, nevolnost atd.

Tyto symptomy se stále více stávají ekonomickým – nákladovým – faktorem. Renomované zahraniční studie a výpočty ukázaly, že opatření ke zlepšení vnitřního klimatu přinášejí 18 až 47krát více, než kolik stojí!

Akutní versus chronické znečištění životního a vnitřního životního prostředí

Akutní zatížení znečišťujícími látkami bylo poměrně dobře prozkoumáno a vyznačuje se zvláštními stresovými faktory.

Chronické znečištění životního prostředí je však empiricky obtížné zkoumat. Dosavadní výsledky výzkumu však hovoří jasným jazykem a ukazují, že tyto chronické stresy mají dlouhodobý dopad na rozvoj osobnosti nebo na rodinné vztahy a sociální vazby.

Chemické látky ve stavebnictví

Během několika posledních desetiletí bylo vyrobeno velké množství chemických látek, které se tímto způsobem dosud v přírodě nevyskytovaly a jejichž účinky na životní prostředí a zdraví se často projeví až o několik let později.

Dostatečné informace a znalosti o nebezpečích pro životní prostředí a zdraví osob jsou k dispozici nejméně pro přibližně 100 000 chemických látek uvedených v EU, které obsahují asi 6 milionů známých chemických látek (věda je známa celkem asi 16 milionů různých chemických látek).

  • Mezery v údajích o základních vlastnostech uvedených chemických látek:
  • 21% data nejsou k dispozici
  • 65% příliš málo dostupných údajů o základních vlastnostech
  • 14% dostupných údajů o základních vlastnostech
  • Řešení: Důsledný ekologický výběr stavebních materiálů i zařízení.

Ekologické stavební materiály se vyplatí ještě jednou, když je budova zbořena. Výrazně snižuje podíl problematických materiálů v budově, které se obtížně likvidují.

Vzpomeňte si na problémy s azbestem ve stěnách, s olovem v plastech, ano i vaše plastová okna jsou ho plná i ta recyklovaná … Institut Zdravého Bydlení se tomuto tématu podrobněji věnuje zde.