obyvak2
Obývák

Zdravý obývák 2

V rubrice zdravý obývák se Institut zdravého bydlení věnuje tématům jako vnitřní klima a zdravé bydlení. Pokud chcete svůj obývací pokoj zařídit zdravě a oceníte optimální vnitřní klima, pravděpodobně jste si již přečetli část 1 našeho průvodce zdravými obývacími pokoji. Druhá část této série je nyní věnována tématům teploty, vlhkosti, rostlin a nábytku v novém obývacím pokoji. Zdravému obýváku nic nestojí v cestě.

Zdravý obývák, optimální pokojová teplota a vlhkost

Teplota a vlhkost vzduchu hrají důležitou roli pro faktor pohodlí v místnosti. Ale pokud jde o zdravé bydlení, jsou tyto dvě témata problémy zásadní, protože pokud je místnost příliš teplá a vlhkost příliš vysoká, existuje riziko vzniku plísní, abyste tomu předešli, zvažte následující tipy:

  1. Optimální pokojová teplota v obývacím pokoji je 20 až 23 ° C s vlhkostí mezi 40 a maximálně 60%. V zásadě lze říci zde: čím je místnost teplejší, tím nižší musí být vlhkost, aby se zabránilo tvorbě plísní.
  2. Tmavé skvrny v arkýřových oknech, okenních rámech a vikýře mohou být známkou pronikání vlhkosti a špatné izolace – zde hrozí plísně! Jako vlastník nemovitosti byste měli myslet na včasnou rekonstrukci, jako nájemce byste měli informovat svého pronajímatele.
  3. Ponechejte několik centimetrů volného prostoru mezi zdí za nábytkem a skříňkami, abyste zajistili dobré větrání a zabránili vzniku plísní.
  4. Zajistěte úplnou výměnu vzduchu větráním obývacího pokoje. Odborníci doporučují větrat každé dvě hodiny – zejména v zimě.
  5. Pokud vlhkost klesne pod 40%, má to často negativní dopad na naši pohodu. Pokud větrání není dostatečné k normalizaci vlhkosti, doporučují se elektrické zvlhčovače místnosti.

 Čemu byste měli věnovat pozornost při nákupu nábytku do obývacího pokoje

Pro optimální vnitřní klima a zdravou místnost byste se měli rozhodnout pro kvalitní nábytek. Nejlepším, ale obvykle také nejdražším řešením jsou například výrobky z masivního dřeva.

Kupujete zcela nový nábytek do obývacího pokoje a instalujete několik nových kusů nábytku současně? Poté byste měli pravidelně dobře větrat místnost, protože i vysoce kvalitní nábytek může zpočátku vytvářet páry

V obývacím pokoji nepoužívejte dřevotřísku nebo překližku, protože se zde často používají znečišťující látky, jako je formaldehyd, které mohou do místnosti unikat. Pokud se nechcete obejít bez těchto materiálů, měli byste si pořídit výrobky, které používají netoxická pojiva.

Vytvořte optimální vnitřní klima s rostlinami

Je obecně známo, že většina rostlin má účinek čištění vzduchu a nepřetržitě uvolňuje kyslík do místnosti. Rostliny jsou proto velmi vhodné pro umístění v obývacím pokoji a také zajišťují příjemný pocit prostoru. Dávejte však pozor, v půdě by se mohla tvořit plíseň.

Následující rostliny jsou nejlepší přírodní vzduchové filtry:

břečťan

Břečťan má vynikající vlastnosti čištění vzduchu a ze vzduchu filtruje znečišťující látky, jako je formaldehyd, benzen a amoniak. Ale pozor: máte v domácnosti psy nebo kočky? Pak byste se určitě měli vyvarovat břečťanu, protože je jedovatý pro čtyřnohé miláčky.

bambusová palma/Rhapis excelza

Na rozdíl od břečťanu je naprosto neškodná a lze ji bez problémů použít i v domácnostech se zvířaty. Bambusová palma navíc není příliš náročná a je nenáročná na péči.

trpasličí datlovník/Phoenix rhobelenii

Trpasličí datlovník neroste vzhůru jako bambusová palma, ale spíše do šířky. Velmi dobře filtruje formaldehyd ze vzduchu a uvolňuje do místnosti hodně vlhkosti. Měl by být umístěn na slunečné stanoviště nebo v částečném stínu, navíc vyžaduje dostatek vody.

Závěr

V obývacím pokoji obvykle trávíme velkou část času, o to důležitější je proto zajistit právě zde zdravé životní prostředí. Existuje několik bodů, které je třeba vzít v úvahu pro zdravý obývací pokoj.

Vždy se ujistěte, že teplota a vlhkost místnosti jsou optimální, teplota by měla být mezi 20 ° a 23 ° C, vlhkost mezi 40 a 60%. Mimochodem, rostliny také přispívají k dokonalému klimatu v místnosti, obzvláště vhodné jsou břečťany, bambusové palmy nebo trpasličí datlové palmy.

Podstatnou roli ve zdravém obývacím pokoji hraje nábytek. Nejlepší je použít kvalitní nábytek – například vyrobený z masivního dřeva. Dřevěné povrchy by měly být naolejované, glazované nebo voskované. Je třeba se vyhnout nábytku s vysoce lesklým povrchem z dřevotřísky.