Pozor na plíseň v obývacím pokoji
Výskyt plísní v domě a bytě je známkou nezdravého vnitřního klimatu nebo v nejhorším případě strukturálních vad stavby. Houba se v zásadě může objevit v kterékoli místnosti ve vašem domě – plísně jsou obzvláště běžné v koupelně nebo v ložnici. Zvláštní opatrnost je nutná, pokud se plíseň objeví v dětském pokoji, protože riziko poškození zdraví je vysoké zejména u batolat a kojenců. Obývací pokoj je obvykle jednou z místností, ve kterých se plíseň šíří jen zřídka. To je na jedné straně způsobeno skutečností, že je obývací pokoj obvykle větrán častěji než jiné místnosti.
Příčiny růstu plísní v obývacím pokoji
Pokud se však plíseň vyskytne v obývacím pokoji, může to mít různé příčiny. Jednou z nich jsou strukturální vady stavby. Pokud vlhkost pronikne do stěn zvenčí nebo pokud dojde k poškození vodou, je riziko plísní obzvláště vysoké. Ani rozsáhlé a pravidelné větrání by v takovém případě moc nepomohlo. Jediná věc, která zde pomáhá, je řešit konkrétní stavební vady a odstranit je, tak aby byla zajištěna trvalá ochrana proti plísním.
Dalším problémem je většinou nedostatečná teplota v obývacím pokoji. Pro růst plísní je také výhodné, pokud je v prostoru kolem oken velký nábytek a radiátor je zakryt těžkými závěsy. Tímto způsobem se celý prostor obývacího pokoje nemůže rovnoměrně temperovat, což podporuje růst plísní. Pokud – vzhledem k tomu, že v místnosti není dostatečně teplo – je místnost navíc pouze zřídka větrána, vlhkost v obývacím pokoji již nemůže unikat a napadení houbami se šíří.
Rizika plísní
Obývací pokoj je místnost v domě, kde trávíme většinu času. Zdravé vnitřní klima proto není důležité pouze pro náš osobní faktor dobrého pocitu, vnitřní klima hraje také důležitou roli pro naše zdraví. Obývací pokoj se většinou používá k odpočinku po dni stráveném v práci, k televizním nebo herním večerům, k jídlu a také k přijímání hostů.
Plíseň v obývacím pokoji nejenže vypadá odpudivě, ale pokud trávíme hodně času v místnosti s plísněmi, jsme vystaveni vysoké koncentraci spór plísní, následky se pak mohou pohybovat od alergických reakcí, astma, dušnosti až po chronická a karcinogenní onemocnění – v závislosti na typu plísní.
Jak se vyhnout plísním v obývacím pokoji
Jak již bylo uvedeno na začátku, růst plísní v obývacím pokoji je nižší než například v koupelně nebo kuchyni. Přesto je třeba mít na paměti několik věcí, které zabrání tvorbě plísní ve vašem obytném prostoru.
Tip 1: Dbejte na zdravé vnitřní klima
Zajistěte, aby vlhkost nebyla vyšší než 40 až 60 procent, protože příliš vlhký vzduch v místnosti může podporovat tvorbu plísní. V obývacím pokoji by navíc nemělo být příliš chladno, ale spíše příjemná teplota (mezi 20 a 23 ° C).
Tip 2: Místnost pravidelně větrejte
Pravidelné větrání zajišťuje dostatečnou cirkulaci vzduchu v místnosti. Tímto způsobem jste vždy zásobováni čerstvým vzduchem, což má pozitivní vliv na vaši fyzickou i psychickou pohodu. Kromě toho větrání také přenáší vlhký vzduch z místnosti ven, což zase zlepšuje klima v místnosti a zabraňuje tvorbě plísní.
Tip 3: Ujistěte se, že máte dostatek místa
Plíseň se může objevit v důsledku nedostatku místa, to znamená, že nábytek je umístěn příliš blízko u vnější stěny. Pokud je zabráněno tomu, aby se teplý vzduch dostal k vnější stěně, ochladí se a dojde ke kondenzaci vlhkosti. To znamená, že růst plísní je předem „naprogramován“.
Tip 4: čistota půl zdraví
Prach je perfektní živnou půdou pro plísně. Chuchvalce prachu, například za nábytkem, slouží jako živina a podporují růst plísní. Pravidelné vysávání a utírání prachu je proto důležitou součástí boje proti plísním.
Pokud se ve vašem obývacím pokoji vytvořila plíseň, měli byste ji buď sami odstranit, nebo si najmout odbornou společnost. Pokud se rozhodnete houbu odstranit sami, měli byste určitě nosit ochranné prostředky, jako jsou rukavice a respirátor. Jinak mohou být spóry hub absorbovány ve vysokých koncentracích dechem, což může způsobit závažné alergické reakce.
Domácí prostředky jsou skvělé pro boj proti plísním, spolehněte se na líh, peroxid vodíku (30 %) nebo alkohol s alespoň 70 procenty alkoholu. Pokud se plíseň vytvořila v důsledku stavebních chyb, měli byste se poradit s odborníkem, protože k trvalému řešení problému s plísní může být zapotřebí dalekosáhlejších opatření.