recyklace pvc
Dům a stavba

Škodliviny

Paradoxně na nás a naše děti čekají významná nebezpečí tam, kde bychom je nehledali, v útulném prostředí našich domácností, tam kde nečekáme žádné komplikace. Institut Zdravého Bydlení dlouhodobě sleduje a monitoruje vývoj v této oblasti.

Každý, kdo se začne zabývat zdravým životem, rychle zjistí, jak rozsáhlé je toto téma. Počet možných toxických nebo alespoň znečišťujících látek ve stavebních materiálech je velmi vysoký. Některé nebezpečné látky, jako je azbest nebo lindan, jsou pravděpodobně známé všem.

Ale kromě těchto klasických živých jedů, které jsou v dnešních stavebních materiálech zakázány, ale stále se objevují ve starých budovách a dokonce recyklátech, musí lidský organismus také řešit velké množství dalších nástrah vyplívajících z rozšířeného spektra znečišťujících látek.

Obtížné dýchání, bolest hlavy, podráždění sliznic, očí nebo pokožky – seznam možných příznaků, které mohou vznikají v důsledku výskytu znečišťujících látek v domácnosti, je dlouhý a málokdy jasně přiřazen příčině.

Pokud se však komplikace vždy objeví ve vašich vlastních čtyřech stěnách a zlepší se, jakmile opustíte byt, je pravděpodobnost, že zdroj je komponentě skrytý, poměrně vysoká.

Stálá expozice může vést k trvalému poškození zdraví. Mnoho znečišťujících látek může vyvolat alergie, jiné napadají imunitní systém a mohou být dokonce škodlivé pro plod, jiné jsou dokonce považovány za karcinogenní.

Pokud již máte podezření, můžete nechat také vzorek materiálu nebo domácího prachu v laboratoři speciálně testovat na konkrétní znečišťující látku. Ale jaké znečišťující látky by to mohly být?