Nízkoemisní kuchyňský nábytek
Plánujete svoji vysněnou kuchyni nebo rekonstrukci stávající? Současný trend otevřených kuchyní spojených s obývacím pokojem přináší mnohá úskalí. Potřebujete spoustu úložného prostoru pro hrnce, pánve, nádobí a další kuchyňské náčiní. Právě kuchyně jsou hustěji zařízené než jiné místnosti. Jak se vyhnout škodlivinám a mít zdravou kuchyni poradí Institut zdravého bydlení.
Formaldehyd, změkčovadla, VOC a zdraví
Riziko škodlivin je enormní právě v kuchyni a díky trendu, kterým bezesporu je kuchyňský kout jako součást hlavní obytné místnosti se nabízí zamyšlení nad materiály, které jsou použité v kuchyních. Konstrukce z dřevotřískové desky nabízejí dobrou kombinaci funkčnosti a využití prostoru. Zde si však musíme dát pozor na emise škodlivin jako formaldehyd, VOC, lindan a další.
Mnohdy není kritériem kvality cena, jak by mohl spotřebitel očekávat, hlavním úskalím nezdravých materiálů jsou především velkoprodejci typu žlutomodrých obchodních domů, jindy vyzdobených obrovskou židlí.
Nízkoemisní kuchyňský nábytek = zdravá kuchyně
Vždy se informujte o emisích, které nábytek emituje do ovzduší a snažte se zakotvit tyto parametry i jako specifikaci do kupní smlouvy. Renomovaní výrobci v tom určitě problém neuvidí a nízkoemisní kuchyňský nábytek významně přispívá ke zdravému životu. Profesionální zpracování zajišťuje, že v kuchyni nebudou žádné škodlivé látky a že budou mít nízké emise.
Obzvláště oblíbené v kuchyních jsou snadno udržovatelné a levné povrchy, výrobky z PVC se používají znovu a znovu, zejména u silně profilovaných čel nábytku. Obsahují změkčovadla, která se uvolňují do vzduchu v místnosti. Díky tomu lze k výrobě kuchyňského nábytku s nízkými emisemi použít alternativní materiály. Renomovaní výrobci používají panely s co nejnižším obsahem znečišťujících látek, z hlediska jejich emisního chování jsou srovnatelné s přírodním masivním dřevem. To znamená, že vzduch v místnosti zůstává bez škodlivých par.
Kuchyně bez plísní
Ať už na vaření nebo na mytí nádobí – v kuchyni se bez vody neobejdete. V kuchyni by proto měly být pracovní plochy, pokud možno hladké, kompaktní a vodotěsné. To znamená, že na prvním místě nemohou vzniknout vlhkostí trpící místa, která vedou ke vzniku plísní. Zejména by měly být snadno přístupné vstupy a výstupy v prostoru dřezu a myčky nádobí. Počáteční únik lze poté identifikovat a napravit v rané fázi. Díky plánování a správnému zpracování si můžete dlouhodobě užívat kuchyni bez plísní.